Dzieci a oglądanie telewizji.

Nie da się ukryć, że współczesna technologia wpływa poważnie na zdrowe relacje pomiędzy dzieckiem a resztą rodziny. Rodzice starają się więc balansować między tym co chcą dzieci a codziennymi wyzwaniami, które stawia im czas i obowiązki. Dla wielu technologia jest sposobem na uciszenie dzieci w miejscach publicznych, na przykład podczas wizyty w restauracji lub na zaplanowanych spotkaniach. W domu technologię typu telewizor czy telefon można więc nazwać „zasłoną” bowiem pełni podobną rolę, dając rodzicom przestrzeń do wykonywania prac domowych – układania prania, gotowania obiadu, zmywania naczyń itp.

Jak wpływa na dzieci czas spędzony przed ekranem?

Wpływ nadużywania ekranu jest długotrwały i obejmuje prawie każdą część ciała, od kości i tętnic po najmniejsze włókna nerwowe nerwu wzrokowego. Co najbardziej oczywiste dla większości z Nas wydłużony czas spędzony przed ekranem jest bezpośrednio związany ze zmniejszoną aktywnością fizyczną, co z kolei może spowolnić metabolizm i spowodować nieoczekiwany przyrost masy ciała.

Na co wpływa nadużywanie telewizorów lub komputerów?

Rozumienie rzeczywistości

Ekrany są wyzwaniem dla dziecięcych ośrodków nerwowych.

Korzystając z telefonu lub komputera, dziecko musi w tym samym momencie przetworzyć historię, obrazy i słowa. Kiedy rodzic czyta książkę, dziecko może skupić się na słowach, a następnie wizualizować obraz, który pomaga zrozumieć opowiadaną historię.

Kiedy smartfon opowiada historię, dziecko nie musi myśleć, po prostu podąża za tym, co jest pokazywane, a jego zdolności poznawcze zostają osłabione.

Na marginesie: Nie lekceważmy wpływu ekranu na mózg dziecka. Warto tutaj przypomnieć, że wykorzystana kiedyś w bajce Pokemon w jednym z odcinków, szybka animacja serii migających świateł wywołała 16 grudnia 1997 roku w Japonii jednoczesny atak epilepsji u setek dzieci a wiele z nich musiało trafić do szpitala.

Postrzeganie otoczenia

W oczywisty sposób ekrany wpływają na problemy ze wzrokiem. Podrażnienie oczu, suchość oczu, zmęczenie lub niewyraźne widzenie i zmęczenie to częste problemy związane z nadmiernym używaniem ekranu. Lekarze wskazują na nadmierne używanie ekranu jako przyczynę krótkowzroczności.

Określenie granic

Dzieci nie są wystarczająco dojrzałe, aby zdecydować, jaka jest odpowiednia ilość czasu przed ekranami. Gdy zostawimy im ekran bez kontroli mogą przed nim siedzieć nawet cały dzień.

Każdy rodzic wie, że gwałtowne próby odciągnięcia dziecka od telewizora po zbyt długim czasie wiążą się z napadami złości i szałem.

Jedynym rozwiązaniem jest postawienie granic na samym początku kontaktu z danym medium. W niektórych przypadkach może to być stoper, który odlicza czas przed ekranami. Dla innych może to być fizyczne przypomnienie lub poklepanie po plecach, aby przypomnieć im, ile czasu im zostało. Gdy nadchodzi określony czas dobrze jest to zakomunikować, chwilę odczekać i wyłączyć urządzenie. Czasem dziecko samo odejdzie od komputera gdy wie, ze czas się skończył a rodzic to wcześniej zakomunikował. To prosta ale skuteczna metoda.

Warto też zawczasu przygotować coś zastępczego dla dzieci, coś co możecie zrobić wspólnie lub z rodzeństwem. Na przykład pójść z dziećmi na plac zabaw, do małpiego gaju gdy nie ma pogody lub po prostu na spacer.
Pokaż dzieciom, że zwykłe zabawy, które pamiętasz z dzieciństwa nie straciły na aktualności. Nadal można razem rysować, malować, bawić się drewnianymi klockami. Dzieci to pokochają ale muszą wiedzieć, że jest alternatywa wobec technoczasu.

Ucz dzieci angażowania się w codzienne życie domu. Od malucha zachęcaj je do pomagania Tobie w sprzątaniu, rozpakowywaniu zakupów, gotowaniu. Im wcześniej zaczniesz tworzyć pozytywne przyzwyczajenia tym lepiej. 

Przy stole bez ekranu

To się nawet rymuje ale kiedy nadejdzie czas jedzenia, pomyśl o tym by wyłączyć wszystkie urządzenia:) Pora posiłku powinna być czasem na rozmowę, to bardzo ważne w relacji gdy słuchasz dzieci, jak wyglądał ich dzień, a nawet uczysz się czegoś od nich. Zaangażuj się w to co mówią, bądź obecny. 

Dzieci chcą spędzać czas tak jak Ty.

Przede wszystkim bądź przykładem i określ ramy w których jest czas na telewizję i czas na bycie razem. Czy sam jesteś przywiązany do ekranów? Dzieci często naśladują zachowanie rodziców. Postaraj się poświęcić trochę wieczoru na pozbycie się technologii i świadomie spędzaj czas ze swoimi dziećmi. Nie używaj komórki gdy leżysz z dziećmi w łóżku - rozmawiaj z nimi! Czytaj im książki. Zastosowanie określonych granic i codziennych rytuałów spędzanego czasu przyniesie pozytywne efekty.