Niemowlęta mają wrodzony odruch ssania i robią to między innymi dla relaksu. W związku z tą potrzebą ważne jest, aby miały do dyspozycji „narzędzie” pomagające im w tej „pracy”: smoczek.

Smoczki pozwalają wyciszyć się najmłodszym, jednocześnie zaspokajając ich potrzeby. Dzieci rodzą się z instynktem ssania do karmienia. Dzięki smoczkowi mogą ssać bez konieczności spędzania całego dnia na piersi, nie muszą też ssać kciuka (Smoczek jest bardziej korzystniejszy dla dziecka niż ssanie kciuka, ponieważ ssanie palca wpływa na zęby trzonowe, a smoczek nie.)

Jaki smoczek wybrać dla naszego dziecka? Istnieje wiele rodzajów smoczków i nie wszystkie są odpowiednie dla naszego maluszka! 

Rodzaje i przeznaczenie smoczków:

Smoczki okrągłe
Okrągłe smoczki to te tradycyjne, używane od zawsze. Prawdopodobnie będą to te których używałeś w dzieciństwie.
Smoczki te są symetryczne. Niezależnie od tego, jaka jest ich pozycja w ustach, zawsze bedzie poprawna. 

Smoczki anatomiczne
Anatomiczne smoczki charakteryzują się zbliżonym kształtem do brodawki mamy, a dodatkowo dopasowują się do buzi dziecka. To właśnie te smoczki są najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Są idealne, aby dziecko nie odrzuciło sutka matki! Eksperci zalecają ten rodzaj smoczka, jeśli dziecko karmione jest mlekiem matki.
Smoczki anatomiczne mają jedną wadę: w przeciwieństwie do tych z okrągłych. Powinny one być odpowiednio umieszczone w buzi dziecka, aby pasowały do jej kształtu. Dlatego, aby dobrze spełniały swoją funkcję, musimy cały czas obserwować, czy znajdują się we właściwej pozycji, czy nie.

Smoczki silikonowe
Silikon to przezroczysty materiał syntetyczny, który jest sztywniejszy niż lateks i dlatego jest mniej odporny na przycinanie lub ciągnięcie. Jest to jednak znacznie czystszy materiał, nie odkształca się, nie pochłania zapachów i lepiej znosi wysokie temperatury podczas sterylizacji.
Ponieważ smoczki silikonowe są mniej wytrzymałe niż smoczki lateksowe, należy je bardzo dokładnie przeanalizować, gdy zaczynają pojawiać się zęby i wymienić smoczek przy pierwszych oznakach pogorszenia.

Smoczki lateksowe
Lateks to materiał naturalny (w kolorze bursztynu). Smoczek lateksowy jest elastyczny i miękki, dzięki czemu przypomina trochę pierś mamy. W przeciwieństwie do smoczków silikonowych lepiej znosi przygryzanie i ciągnięcie, dzięki czemu można je podawać naszemu maluszkowi w każdym wieku.
Główną wadą tego typu smoczków jest to, że lateks łatwo się odkształca, a dodatkowo pochłania zapachy. Dlatego zaleca się w tym przypadku zmianę smoczka mniej więcej co miesiąc.

Smoczki na noc
Eksperci zalecają, aby przed snem dzieci używały smoczków wykonanych wyłącznie z lateksu lub silikonu. Ponadto ważne jest, aby nie miały tzw.: tarczy, ponieważ w ten sposób wywierają mniejszą siłę na twarz dziecka podczas snu.

Oto krótki opis smoczków, najważniejszych obecnie producentów:

Smoczki Dr. Brown's

zostały opracowane przez dentystę dziecięcego Johna Davisa i wszystkie mają ultra cienką podstawę, która zmniejsza nacisk na język i zęby dziecka, zmniejszając nacisk na szczękę. Ponadto są wykonane z silikonu medycznego, czystszego i nieszkodliwego materiału.

Badania pokazują, że dzieci, które używają smoczków ortodontycznych, są mniej narażone na przyszłe problemy z zębami i deformacje niż dzieci, które używają smoczków konwencjonalnych.

Klasyczny smoczek ortodontyczny ułatwia prawidłowe ułożenie języka i zmniejsza nacisk na szczękę.
Smoczek PreVent® z opatentowanym systemem kanałów powietrza bez ssania pomaga zmniejszyć nacisk na podniebienie podczas ssania, zmniejszając problemy z zębami, takie jak zgryz krzyżowy, otwarty i tylny. Odkryj różne modele smoczków Prevent na naszej stronie internetowej. Smoczek silikonowy, opracowany przez rodziców we współpracy z ekspertami dr Browna, aby ułatwić i wygodniej dopasować się do ust dziecka

Smoczki BIBS
Prostota i elegancja czyli klasyka w stylu retro to charakterystyka duńskich smoczków BIBS.
BIBS proponuje m.in.: smoczek uspokajający z interaktywną końcówką uspokajającą z kauczuku naturalnego hevea dla Niemowląt.
Smoczki BIBS są wykonane z organicznego kauczuku dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla Najmłodszych.

Smoczki Filibabba
Filibabba prponuje silikonowe smoczki uspokajające w komplecie z pudełkiem, idealnym do przechowywania zapasowego smoczka. Występują w 2 rozmiarach : 0m+ i 6m+

Smoczki Tommee Tippee
Wyróżniają się z tłumu kolekcją smoczków ortodontycznych.
Mają symetryczny kształt zaprojektowany do wspierania naturalnego rozwoju jamy ustnej. Kształt smoczka przypomina smoczek butelkowy. Wszystkie smoczki Tommee Tippee są wolne od BPA.

Smoczki NUK
mają anatomiczny kształt NUK - wzorowany na kształcie brodawki sutkowej matki w czasie karmienia piersią, który optymalnie dostosowuje się do jamy ustnej dziecka w czasie ssania a cieńsza i węższa szyjka smoczka zmniejsza nacisk na szczękę i zęby. Bardziej spłaszczona i gładka od spodu gumka to przyjemne odczucie w buzi i więcej miejsca dla naturalnych ruchów ssących.

Smoczki Avent
Kolorowa kolekcja Philips Avent Ultra Air wyposażona jest w bardzo duże otwory, które pozwalają skórze oddychać. Lekka osłonka zapewnia maksymalny przepływ powietrza.

Smoczki Babyono
Mają unikalną strukturę, która sprzyja naturalnemu odruchowi ssania, silikonowy materiał odzwierciedla kształt piersi mamy. Babyono to jakość produktu, zgodna z normą europejską EN 1400. Smoczki te są oczywiście BPA Free.

Smoczki Canpol babies

Smoczki uspokajające, niektóre w wersji RACING dla młodych rajdowców, wykonane z bezzapachowego i bezsmakowego silikonu. Wyposażone w gumkę o symetrycznym kształcie. Zapewniają swobodne oddychanie i połykanie śliny. Smoczki te dobrze sie odpowietrzają, dzięki specjalnym otworom wentylacyjnym na tarczce. Specjalnie zaprojektowany kształt tarczki, minimalizuje natomiast odciskanie się smoczka na delikatnej buzi dziecka.


Szukasz smoczka dla dziecka? Kliknij tutaj